Nak 693 lakosú (2001) község Dombóvártól 17 kilométernyire északra, Somogy és Tolna megye határán. Árpád-kori település, nevét - mely feltehetően német vagy vallon eredetű - Nook alakban először a 13. században említi egy, a Zichy-kódexben található oklevél. Egy 1304-ből származó, a pécsi egyház Miklós nevű prépostja által hitelesített adásvételi szerződés szerint pedig – melyben nemcsak a naki birtok, hanem a templom és annak kegyúri joga is gazdát cserélt – önálló plébániával rendelkezett, melynek filiája volt Lápafő és Várong község.
A török hódoltság alatt a falu a koppányi szandzsákhoz tartozott (volna, ugyanis addigra teljesen elnéptelenedett, a török adóösszeírásokban egyetlen évben egy adózó család szerepel csupán).
A török kiűzése után a terület az Esterházy család birtokába került. Az újjátelepítéskor – mely 1752 és 1757 közt történt - magyar ajkú, katolikus vallású földművesek érkeztek Fejér és Somogy megyéből. Pesthy Frigyes helységnévtárának (1863-1864) adatai szerint már „ezen község 1772 ben 'mint anyaegyházzal bíró fordul elő.”
II. József idején 66 házat és 724 lakost jegyeztek fel és tartozott határához egy puszta is: Nosztány praedium, ahol 5 házban 53 fő élt.
Crusius postalexikonában (Bécs, 1804. IV. r. 1. kötet. A magyarországi posta története) is megtalálható Nak, „mint amely a dombóvári Esterházy uradalom egyik faluja és Somogy megye határán fekszik. Tolnától 18 órányi távolságra van.”
Fényes Elek leírása (1851) szerint: „Nakk, magyar falu, Tolna vmegyében: 780 kath., 4 zsidó lak., paroch. szentegyházzal. Határa igen termékeny; bort termeszt; erdeje és vizimalma van. F. u. h. Eszterházy.”
A XIX. század végén a lakosság száma megközelítette az 1300 főt, ekkor építtette (1902-1904 közt) herceg Esterházy Miklós a hatalmas katolikus templomot, melynek kertjében áll a Nagy Háborúban elesettek emlékműve (a II. vh. áldozatainak nevével kiegészítve).
A háború előtt a településen - mely 1913-ban Tolna vármegye dombóvári járásához tartozott - az 1910-es népszámlálás adatai szerint 1253 magyar lakos élt, az emlékmű az alábbi 61 nevet sorolja fel:
Balogh Antal
Balogh János
Balogh Vendel
Banai István
Bódogh Gyula
Bódogh József
Darázsdi János
Darázsdi József
Ferencz Mihály
Hajder Lajos
Horváth György
Juhász József
Kadarkuti Imre
Kanizsa Mihály
Kapinya László
Kapinya Pál
Kelemen Albert
Kelemen Gábor
Kétyi Imre
Kétyi István
Kovács György
Kovács István
Kránitz Kálmán
Lakatos István
Marosi János
Marosi Vince
Mikolics László
Nagy Gábor
Nagy Gábor
Nagy György
Nagy János
T. Nagy János
Nagy József
B. Nagy József
Nagy Károly
Papp György
Papp Imre
Papp Imre
Právics Vendel
Salamon János
Sipos József
Szabó Ferenc
Szabó István
Szabó János
Széles Gábor
Széles Gergely
Széles Imre
Széles János
Széles Lajos
Széles Vince
Takács Gábor
Takács Imre
Takács József
Tormási József
Vancsa István
Vancsa József
Varga Imre
Vonyó József
Vörös Antal
Vörös Ignác
Vörös Sándor
Nak nagyobb térképen való megjelenítése
Kommentek