Nem hiszem, hogy blogunk olvasóinak különösebben magyaráznom kéne, a magyarok kollektív emlékezetében mit jelentenek ezek a szavak: Doberdó, Isonzó völgye, Piave, Caporetto… Nagyapáink, dédapáink, ükapáink tízezreinek földi maradványai pihennek a jelenleg Szlovénia és Olaszország határvidékén elterülő négyzetkilométereken, ahol július első napjaiban jártam.
A doberdói fennsík keleti részén, a Szent Mihálynak ajánlott, kicsit nagyképűen hegynek nevezett magaslat (Monte San Michele) déli lejtőin, a szlovén-olasz határral párhuzamosan futó SS55-ös út mentén az olasz oldalon található egy kis falu: Visintini (szlovénul: Vižintini). A közigazgatásilag Doberdóhoz tartozó településnek magyar szempontból az az érdekessége, hogy itt található az egy évvel ezelőtt ünnepélyes keretek között újraszentelt (felavatott) Magyar Kápolna.
A kápolna előzményeiről sok helyen olvashattok, ezért csak pár mondatban foglalom össze a lényegesebb tudnivalókat.
Az első világháborúban a Monte San Michele környékén komoly ütközetek zajlottak, melyekben jelentős magyar kontingens is részt vett. Két fegyveres összecsapás között a hősi halottakat a front mögötti, akkoriban még ideiglenesnek szánt temetőkben helyezték el, s emlékükre az életben maradt bajtársak több, ugyancsak átmeneti jellegű imahelyet, kápolnát is emeltek.
A háború végeztével a terület fölött diszponáló olaszok lassanként felszámolták a temetőket (nemzetiség függvényében valamivel messzebb újratemetve a holtakat), a kápolnák jelentős részét pedig lebontották.
A visintini kápolna hasonló múltra tekint vissza: a magyar bakák már 1916 második felétől kezdve építettek a környéken több hevenyészett imahelyet, amelyeket azonban a fokozódó tüzérségi manőverek megsemmisítettek. 1918 januárjában, amikor a hadszíntérre látogató I. Károly megjelent a doberdói fennsíkon, személyesen intézkedett, hogy a közeli, több ezer magyar katona földi maradványait tartalmazó tömegsír mellett immáron teljesen hivatalosan létesüljön egy kegyeleti épület.
A kápolna október harmadik hetére szinte teljesen elkészült, már csak az oltárt kellett volna beépíteni és holmi belső díszítéseket is terveztek hozzá, de bizonyos sajnálatos események miatt (amelyek közül itt és most csak azt az apróságot említem, hogy ekkorra a Monarchia de facto megszűnt létezni, és a totális vereségéig már csak napok voltak hátra) erre már nem kerülhetett sor.
A befejezetlen épületet közel 75 évig mezőgazdasági és állattenyésztési célokra (magyarán: csűrnek és istállónak) használták a környék derék talján és szlovén földművesei, mígnem 1992-ben egy északolasz hagyományőrző egyesület (a goriziai Associazione Amici dell'Isonzo, vagyis az Isonzó Barátai Társaság) egyik tagjának fel nem tűnt a jobb sorsra érdemes építmény. A győri Isonzó Baráti Körrel és Szunai Miklós magánvállalkozóval karöltve megszervezték a teljes restaurálást, majd 2009. május 29-én Sólyom László köztársasági elnök és
Tömböl László vezérkari főnök jelenlétében ünnepélyesen felavatták a kápolnát. Az eseményen szlovén és olasz hivatalosságok is megjelentek, valamint az összes történelmi keresztény egyház is képviselte magát.
Ottjártamkor a rácsos ajtó sajnos zárva volt, de a kívülről készített fotók ennek ellenére viszonylag hűen mutatják be a mintegy 30-35 négyzetméteres épület belső terét is, a négy színes vitrállal, amelyek a négy érintett állami címert (magyar, osztrák, szlovén és olasz) ábrázolják.
Ha arra jártok, hitbéli meggyőződésetektől függetlenül vigyetek ti is egy szál virágot és egy arasznyi nemzetiszínű szalagot, s pár pillanatra gondoljatok a környéken meghalt katonák tízezreire. Elsősorban természetesen a mieinkre: a felvidékiekre, a dunántúliakra, a közép-magyarországiakra, a délvidékiekre, az alföldiekre, a
bánságiakra, a székelyekre, a mezőségiekre, a bihariakra, de a Monarchia többi nemzetiségére is: osztrákokra, csehekre, szlovákokra, morvákra, délszlávokra, románokra, svábokra, szászokra,
lengyelekre, ruszinokra… És ne feledkezzünk meg az egykori ellenségről sem: az ott elpusztult olasz bakák emléke is megérdemel egy főhajtást.
Visintini: Magyar Kápolna
2010.07.12. 11:11 | tiboru | 8 komment
Címkék: olaszország hadtörténet isonzo völgye doberdo
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
MTi 2010.07.12. 13:00:12
A tavasszal én is jártam arra, sajnos társautazás révén, a kápolna meglátogatása nem volt a programban. :(
Kutatásaimban a Mts. Michelle számtalanszor felmerült, mint a halál helye - nagyon-nagyon sok magyar katona esett ott el: dicsőség nekik!
tiboru · http://blogrepublik.eu 2010.07.15. 08:29:34
Csak a kápolna maradt ki, vagy az utazásnak egyáltalán nem volt hadtörténelmi jellege?
Amúgy meglepően kevés turistát láttam arrafelé, pedig meg voltam győződve arról, hogy az egykori harctéren nyüzsögni fognak a hozzám hasonló érdeklődők...
Titus Pullo Urbino 2010.07.15. 12:14:42
Jó volt a poszt, köszönjük, nyugodjanak békében.
hechtgrau 2010.07.21. 09:01:02
isonzofront.altervista.org/index.php
Az 'Articoli' menüpontban részletek egy 76-os kópházi katona naplójából...
isonzofront.altervista.org/leggi_diari.php?id=7&cat=diari
isonzofront.altervista.org/leggi_diari.php?id=8&cat=diari
Ktynko 2010.07.25. 11:38:47
1. www.youtube.com/watch?v=VkjkA1_AgL0&feature=related
2. www.youtube.com/watch?v=L7p4nBtrM10
Ezek a dalok az olaszok "Ha kimegyek a Doberdói harctérre" dalai.
A Hechtgrau által belinkelt honlapon van egy egészen szívbemarkoló kép (a sok mellett):
album--lent található altri album--Redipuglia-- 8. kép
Fal, rajta a kiírás, hogy "harmincezer ismeretlen katona", és felül frízként a kiírás, egymás mellett a szavak, hogy : jelen, jelen, jelen...
Hát ez szívfacsaróan finom és szép. Egy névsorolvasásnál kimondott szavak, hogy "jelen, jelen, jelen..." -- név nélkül. És 30 000 ember nyughelye.
PintérTamás · http://nagyhaboru.blog.hu 2010.09.13. 23:37:10
A kápolna a Doberdó-fennsík többi egykori katonai temetőiben nyugvó, magyar katona emlékét is őrzi. Ezek között a legnagyobb a Vizintinitől északra, Devetaki faluban található 20-as honvéd hadosztály temető volt. Ide a budapesti 1-es, debreceni 3-as, nagyváradi 4-es és a székesfehérvári 17-es honvéd ezredek hősi halottait temették. Sajnos a temetőkre már nem sok minden emlékezetet, mert ezeket az 1920-1930-as években felszámolták.
zsetonos Emlékezz Csúrog, Zsablya, Mozsor. 2015.07.13. 10:38:55
lac+ 2019.07.22. 20:16:36

Kommentek