Székelyföldi emlékművadászatunk újabb állomása Kibéd, ez az 1808 lakosú község (1796 magyar, 9 román, 3 német), amely elsősorban lilahagymájáról (itt vöröshagymának nevezik) híres, de szakemberek szerint még a szőleje is elfogadható minőségű.
Kisgalambfalvához hasonlóan a XII. század második fele óta folyamatosan lakott, de a környéken rábukkantak a XIII. Gemina Légió maradványaira is; ez ugyanaz a római csapat volt, amelyik Vajdahunyad vidékét is boldogította annak idején; a határban találtak például egy ókori téglát, amin a C.P. ALP. felirat látható, amit a szakemberek úgy oldottak fel, hogy „cohors pedestris alpinorum”, vagyis egy hegyi gyalogos zászlóalj (?), mai elnevezéssel: hegyivadász alakulat állomásozott itt. Pedig csak 400 méter magasan vagyunk a tengerszint fölött.
Kicsit később a tatárok itt is adtak a helybéliek arcának, majd a kuruc időkben is szívtak óriásit (ekkor pusztul el például az 1553-ban felszentelt temploma). Református település, az ide illő nyakas, hallgatag emberekkel. Első dokumentált említése 1499-ből való. Ott fekszik, ahol az Uron patak a Kis-Küküllőbe ömlik, Szovátától 12 kilométerre.
Világháborús emlékműve a falu kellős közepén, a polgármesteri hivatal mellett látható. Keletkezéséről sajnos nem sikerült információt szereznünk, talán majd valamelyik olvasónk megteszi és akkor kiegészítjük a posztot. Az mindenesetre látszik, hogy - mondjuk ki férfiasan - eléggé el van hanyagolva; a helyi iskola igazán kivezényelhetné mondjuk egy történelem- vagy magyaróra keretein belül a hetedik-nyolcadikosokat egy kicsit összeszedni a gazt és a szemetet, lemosni (persze nem drótkefével!) a feliratokat, eltávolítani a mohát, és így tovább.
Neadjisten a tiszteletes úr a konfirmálás előtt állókkal is megtehetné ugyanezt - annó én voltam ilyen bevetésen, de az rég volt persze, na meg a tiszteletes apám jó haverje volt és két olyan pofont kaptam volna otthon, ha nem megyek, hogy csak na. De ez magánügy meg pedagógia, térjünk vissza Kibédre.
A körülbelül 3 méter magas, terméskőből épült emlékmű három márványtáblát tartalmaz: kettőn a 97 (!) hősi halott neve olvasható, a harmadikon pedig A világháború kibédi hősi halottai, 1914-1918 felirat, helyenként már elég nehezen kivehetően. Látunk még továbbá két (gránit?) domborművet (az egyiken egy kardra támaszkodó férfi, a másikon egy fejét lehajtó nő látható; a nő előtt a székelység szimbóluma: a nap és a hold).
A feliratok betűiből én arra következtetek, hogy itt sem profi szobrász és véső-szakmunkás dolgozott, hanem helyi erőből oldották meg a dolgokat. Ami persze nem baj, sőt, így tán még autentikusabb (egy-két elfeledett ékezet itt-ott, nem száz százalékig egyforma magasságú betűk, stb.)
Legfelül egy alvó (haldokló?) hím oroszlán, úgy tűnik, mészkőből kiszoborva; talán ennek is tudható be, hogy elég rossz állapotban van szegény.
És akkor a kilencvenhét név, Kibéd hősi halottai az első világégésben:
Barabás Sámuel, Bereczki Balázs, Bereczki S. Károly, Bíró Ferenc, Borbély András, Borbély S. Lajos, Borbély Sándor, Czifra Sándor, Csergezán János, Deák Sándor, Dósa E. Elek, Dósa C. Farkas, Dósa B. Ferenc, id. Dósa M. Ferenc, Dósa M. Ferenc, Dósa S. Ferenc, Dósa J. János, Dósa J. József, Dósa G. Sándor, Farkas István, Ferenci József, Ferenci Károly, Fodor Károly, Gábor Máté, Gálfi Farkas, György Mihály, Györfi János, Kacsó László, Kalányos György, Kinda Mihály, Kovács Dénes, Kovács Ferenc, Kovács Sándor, Kovács T. Sándor, Kuron Ferenc, Kuron M. Mihály, László K. Balázs, László J. Elek, László Ferenc, László Gy. János, Lukácsi István, Lukácsi György, Lukácsi János, Madaras György, Madaras J. János, Mátyus B. Sándor, Mátyus B. Sámuel, Mátyus J. János, Miklósi István, Majlát György, Nagy F. József, Nagy Mihály, Nagy Sámuel, Oláh István, Orbán Cs. Lajos, Orbán B. József, Orbán F. Ferenc, Orbán György, Orbán M. András, Orbán Sz. Lajos, Orbán Sz. Sándor, Orbán T. Sándor, Pécsi János, Péterfi B. András, Péterfi Dénes, Péterfi Ferenc, Péterfi L. Dénes, Péterfi L. Gergely, Péterfi Orbán, Péterfi Sándor, Réti Albert, Réti András Domokos, Réti I. Ferenc József, Réti Lajos, Réti I. Sándor, Seprődi György, Simonfi András, Simonfi Ferenc, Simonfi Péter, Simonfi Gergely, Soós Ferenc, Szabó László, Szilveszter Ábel, Szilveszter I. György, Szilveszter N. György, Szilveszter J. János, Szilveszter Lajos, Szilveszter Márton, Szilveszter L. Mihály, Szilveszter Péter, Szilveszter Sámuel, Szilveszter I. Sándor, Tóth Sámuel, Turbák Péter, Varga Péter, Vass Mihály, Vass L. Mihály
Kommentek