1081 Budapest, VIII. kerület. A 32-es gyalogezred szobra.
(Jeges_ küldte a következő anyagot. Köszi szépen.)
A VIII. kerületben, vagyis Józsefvárosban található a 32-es gyalogezred emlékére állított szobor. Józsefváros 1777-ben kapta nevét II. József császár, a „kalapos király” után.
A szobor a Harminckettesek terén található, a József körút és a Baross utca kereszteződésénél, 1927-ben állították föl, alkotója Szntgyörgyi István.
Az emlékmű a 32-es gyalogezred rohamsisakos katonáját örökíti meg, akinek jobb kezében szuronyos puska, bal kezében pedig egy nyeles gránát van. A kompozíció a katonát éppen a gránát eldobása közben örökítette meg. A szobor egy kb. három méteres talapzaton áll. A talapzat négy oldalán szövegek és domborművek láthatók. Szemben és a hátoldalon a következő felirat olvasható (utóbbi értelemszerűen azokra a helyszínekre utal, ahol az ezred katonái harcoltak):
32-es Mária Terézia budapesti háziezred 1741-1918 |
Hátsó oldal: Obernberg 1742 Hochkirch 1758 Belgrad 1789 Bassano 1796 Caldiero 1805 Aspern 1809 Leipzig 1813 Novara 1849 Solferino 1859 Skalitz 1866 Stolac 1878 Sabac 1914 Borawa 1914 Tatárszoros 1917 Montello 1918 |
A két oldalon látható domborműveken látható jelenetek a következők. A magyar főurak életüket és vérüket ajánlják fel Mária Teréziának. A másikon a katonák rendezett sorban vonulnak az első világháború harctereire, és búcsút vesznek családjaiktól.
2007 szomorú napként vonult be az ezred történetébe, hiszen 265 év után a „haderőreform” keretében az ezredet megszüntették. Erről az eseményről mellékelem az alábbi cikket Vastagh László tollából, aki az aktualitások mellett rövid összefoglalót is mellékelt az ezred történetéről:
Pest, Buda és Óbuda egyesítésének (1873. január 24.) évfordulójára emlékezve, az alakulat utolsó ezrednapját tartotta január 19-én, a Budaörsi úti Petőfi laktanyában az MH 32. Budapest Őr- és Díszezred. A rendezvényen részt vettek az ezredben szolgált nyugállományú katonák és polgári alkalmazottak. A program a főváros nyolcadik kerületében, a 32. Mária Terézia Gyalogezred emlékművénél kezdődött, ahol az alakulat nevében koszorút helyezett el Simkó József alezredes és Bartha László alezredes, az önkormányzat részéről Takács Gábor, Józsefváros alpolgármestere, míg a nyugdíjasok képviseletében Balogh László ezredes, Török Tibor alezredes és Schütt András.
Ezt követően, már a laktanyában, az alakulat utolsó parancsnoka köszönt el a személyi állománytól, majd Král Attila alezredes, a díszzászlóalj parancsnoka adott alakulattörténeti áttekintést, a közös ebéd előtt pedig a Magyar Honvédség Központi Zenekarának rövid koncertjét hallhatták a résztvevők.
Az ezred története a XVIII. századra nyúlik vissza. Forgách Ignác gróf 1741-ben kapott parancsot a 32. Gyalogezred elődjének – Forgách-ezred – felállítására, amely alig egy évre rá már át is esett a tűzkeresztségen. Az első világháborút követően a 32. Gyalogezred katonáinak csak töredéke tért vissza a frontról. A harcokat lezáró békeszerződés jelentősen korlátozta Magyarország haderejét, a harmincketteseket sem szervezték újra. 1933. május 14-én gyűjtésből, közadakozásból szobrot adtak át a körút és Baross utca találkozásánál, amely azóta a Harminckettesek tere nevet viseli. A második világháború végéhez közeledve, Dálnoki Miklós Béla miniszterelnök kormánya védelmére, a frontról visszaérkező 6. Kerületi Parancsnokság állományából egy őrzászlóaljat hozott létre; ennek parancsnoka Maléter Pál őrnagy lett. A rendszerváltás időszakában, a hadseregben végrehajtott átszervezésekkel az ezred megkapta 32-es hadrendi számát. A 32. Budapest Őr- és Díszezred azonban csaknem 265 évvel a háta mögött, a haderőreform folytatásaként 2007. január elsején megszűnt.
A leginkább reflektorfényben lévő alegység az átalakított díszzászlóalj, illetve a Maléter Pál Rendészeti és Őrzászlóalj az egészségügyi központtal együtt a jogutód szervezetbe, az MH Támogató Dandár kötelékébe került. A harmincketteseknek katonaként már csak egy feladatuk maradt: a személyes érzelmeket félretéve végrehajtsák az elöljáró intézkedését.
Vastagh László
Forrás: www.honvedelem.hu (jómagam a www.netlabor.hu/roncskutatas oldalról ollóztam a cikket)
Az ezred emléknapját ettől függetlenül továbbra is megtartják, idén január 26-án került rá sor.
Végezetül pedig egy szép kép a 32-esekről, 1906-ból:
Forrás: http://mek.oszk.hu/02100/02185/html/52.html
A 32-es gyalogezred emlékműve nagyobb térképen való megjelenítése
Kommentek