Innen olvastok ti

zászlók szerint

momentán

who's online

Címkék

3 nf ho (4) adatbázis (3) ajánló (3) állatorvosok hősi emlékműve (1) átirányítás (1) bajorország (1) baranya megye (2) békés megye (1) blog (1) borsod (1) borsod abaúj zemplén megye (8) bréking nyúz (8) budapest (42) budapesti turista egyesület (1) budapest (1) csongrád megye (8) délvidék (8) doberdo (4) drc (9) előadás (5) elpusztult emlékmű (2) elte (2) erdély (9) evangélikus (1) evezős egyletek (2) ezredtörténet (1) fejér megye (2) felhívás (1) felvidék (1) filmajánló (1) fotó (1) gimnázium (1) gyalogezred (2) gyóni géza (2) győr moson sopron megye (6) hadifogolytábor (2) hadifogság (1) hadtörténelmi délutánok (1) hadtörténet (10) hadtörténeti intézet és múzeum (1) hertymorty (2) heves megye (4) hősök napja (1) huszár (1) hv 10 gye (1) hv 14 gye (2) hv 17 gye (33) hv 18 gye (1) hv 2 he (1) hv 3 he (4) hv 5 gye (4) isonzó (3) isonzo völgye (3) jász nagykun szolnok megye (9) katonai orvoslás (1) katonai repülők (1) katonai szleng (1) katonai temető (11) késmárk (1) kiállítás (1) kitekintés (3) komárom esztergom megye (3) konferencia (3) könyv (3) könyvajánló (1) kuk 19 gye (1) kuk 26 gye (2) kuk 26 tábori vadászzászlóalj (1) kuk 34 gye (1) kuk 44 gye (18) kuk 46 gye (4) kuk 68 gye (1) kuk 69 gye (15) kuk 76 gye (1) kuk vadászcsapatok (2) lebontott emlékmű (1) levéltár (2) magyar (1) Magyar Társadalomtudományok Digitális Archívuma (1) máv (1) MTDA (1) nagybörzsöny (1) napló (1) németország (1) nógrád megye (2) olasz (2) olaszország (2) olvashatatlan felirat (2) omm (4) orosz (3) orvosok hősi emlékműve (1) pályázat (1) pest megye (7) przemysl (3) rokonok (3) román (1) szabolcs szatmár bereg megye (4) szeged (1) szerb (4) szlovákia (2) szlovénia (1) szolgálati közlemény (3) tolna megye (32) ujkoztemeto (1) ukrán (1) uzsoki hágó (1) vas megye (2) vendégposzt (17) veszprém megye (4) videkfejlesztesi miniszterium (1) videó (1) visszaemlékezések (1) vízművek hősi emlékműve (1) zenta (1) zsidó temető (1) Címkefelhő

Nem felejtjük!

Az első Nagy Háború nem csak a csatatereken hagyott maradandó nyomot, hanem odahaza a falvakban és városokban is. A háború áldozatainak emlékére fájdalommal vegyes büszkeséggel állított emlékműveket a hálás utókor. Így történt ez a résztvevő országok mindegyikében - Magyarországon is. Ezekről az emlékművekről és magáról az emlékezésről szól ez a blog. *** emilke nekünk:*** nemfelejtjuk(at)yahoo.co.uk --- BLOGUNK A MAGYAR BLOGGERSZÖVETSÉG TAGJA ---

Kommentek

  • Paul Lorinczi: A nagyapám a nyugati csoport tagja. A háború alatt halt meg. A halottak neve? Vagy csak ki szolgál... (2021.09.15. 00:52) 5200 Törökszentmiklós
  • tiboru: @Fatma Özdemir: Szia! Milyen családnevek voltak a családfádon? Csak mert én mostanában kutatom ... (2020.12.29. 17:37) Végvár
  • lac+: 2019 júliusában voltunk a kápolnában kirándulócsoporttal, az idegenvezető nemzeti szalagot helyeze... (2019.07.22. 20:16) Visintini: Magyar Kápolna
  • Fatma Özdemir: Török orszagba lakok 23 szeneden Mersinde egy varoş. . Temeşvari vagyok.Az en csaladom Vegvaron l... (2018.02.08. 20:09) Végvár
  • Mahoberberis thunbergii: 2014-ben a település első világháborús hősi halottjairól egy könyv is megjelent, ami korlátozott s... (2018.01.11. 23:27) 2083 Solymár
  • Utolsó 20

1162 Rákosszentmihály (Budapest, XVI. kerület)

2011.04.12. 08:00 | Jeges_ | 4 komment

Címkék: budapest

Ilyen nincs még egy

2009. november 11.
Olyan emlékmű, mely kizárólag az első világháborúban hősi halált halt sportolók neveit tartalmazza, az egész országban csak egy helyen, Rákosszentmihályon található. Ez az emlékmű a kerületi önkormányzat és a civilek összefogásával november 6-án végre méltó körülmények közé került.
A Csömöri út nyári felújítása miatt megváltoztatták a bejárást a Metró RSC sporttelepére. A korábbi, János utcai kaput bezárták, helyette a Csömöri út felől nyitottak egy újat. Így viszont a nagyközönségtől elzárt helyre, a sporttelep egy eldugott zugába került a szentmihályi sportemlékmű. Szatmáry László helyi képviselő már júniusban kezdeményezte a szobor kiszabadítását. Ötletét az önkormányzat a szeptemberi ülésén megtárgyalta, majd a beruházás támogatását is megszavazta.

– A 11 millió forintos beruházásból nemcsak kiszabadítottuk a szobrot, hanem a környezetével együtt felújítottuk – mondta Szatmáry László. – A szobor talapzatára visszakerült az a 45 név, mely az 1922es felállításkor is rajta volt (a 70es években a KÉV Metro KISZ-esei egyszerűen lefalazták a neveket). A szobrot 1983-ban a helyi civilek rendbe hozták, de az eredeti nevek hiányában azon emberek, családok nevét örökítették meg a talapzaton, akik a helyi közösség szerint Szentmihály sportjáért sokat tettek. Most ezt az emléktáblát a szobor mögötti emlékfalon helyeztük el, és nyitottunk egy új emlékfalat, amelyre a jelen és a jövő nagy sportbarátainak a neve fog majd felkerülni. Hogy kinek a neve kerül majd az emlékfalra, arról egy hamarosan megalakuló kuratórium dönt majd. November 6-án a felújított emlékmű és emlékfal avatását a kerületi önkormányzat, a helyi sportegyesületek és civil szervezetek mellett a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Olimpiai Akadémia képviselői is megtisztelték jelenlétükkel.

Helyi Téma Online

 

(Személyes megjegyzés: kissé túlzónak tartom, hogy a cikk írója „egyediként” állítja be a rákosszentmihályi emlékművet, hiszen más, sportolókkal kapcsolatos emlékművek is akadnak. Korábbi posztomban mutattam be a mostoha sorsra kárhoztatott margitszigeti evezős egyesületek emlékműveit, és Vácott is látható egy hasonló, evezősök számára állított emléktábla. Ez azonban nem von le semmit a rákosszentmihályi sportolók emlékművének szépségéből.)

Az emlékmű:

A János utca és a Csömöri út sarkán egy szépen kialakított téren áll Rákosszentmihály sportolóknak szentelt első világháború emlékműve. Központi része egy talapzaton álló dombormű, amely egy, koszút tartó focistát ábrázol. A talapzaton az első világháborús áldozatok neve olvasható. Oldalt két emléktáblán azon személyek nevei sorakoznak, akik sokat tettek Rákosszentmihály sportjáért.
A talapzaton olvasható 45 név a következő:

„Elesett hőseink”

Badics Sándor, Bartos Dezső, Birkmayer Gyula, Bollner Ákos, Böhm Sándor, Burghardt Károly, Csávolszky Ferenc, Demecki Sándor, Drobni Viktor, Fehér Imre, Finta Ferenc, Gaukel Kálmán, Gonczlik Arnold, Gonczlik Pál, Gruber Ferenc, György Lajos, Hedvig László, Kalina István, Kiss Rezső, Klier Lajos, Kocsis Pál, Kormos István, Kurt Ilik, László József, Lencz György, Menich József, Nagy István, Novacsek János, Oldal Géza, Orsay Miklós, Pareisz János, Paulheim Elek, Pálfi Ádám, Petrák Sándor, Piszkacsek Ferenc, Prenoszil Béla, Reiszky Ferenc, Réti Zoltán, Schirger Henrik, Skaba Ferenc, Szabó Gáspár, Szeidler Tivadar, Zink Jakab, Zink János, Zsuffa Kálmán.
 

 


Rákosszentmihályi I. világháborús emlékmű nagyobb térképen való megjelenítése

A bejegyzés trackback címe:

https://nemfelejtjuk.blog.hu/api/trackback/id/tr72616380

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

hechtgrau 2011.04.26. 22:28:28

Gratulálok a kezdeményezéshez, a megvalósításhoz és az íráshoz!
Az emlékmű valóban egyedi, viszont sportegyesületi emléktáblák vagy emlékfalak esetleg fennmaradhattak. Egyről tudok, ez a volt GYTE hősi halottainak emléktáblája Győrben, a Kálóczy téri teniszpályáknál.

borsod · http://magyarhonved.blogspot.hu/ 2011.09.07. 21:22:55

A "személyes megjegyzéshez":
Nem tudom, ismert-e a névsor, de ha nem szerepelt volna korábban:

Békéssy Béla
Brenner István dr.
Császár Elemér dr.
Degré Lajos dr.
Enökl Viktor
Gallus Béla
Hegedűs Béla
Heinrich Ferenc ifj.
Torday József dr.

Urmanczy 2012.10.14. 23:28:29

"A talapzaton az első világháborús áldozatok neve olvasható. Oldalt két emléktáblán azon személyek nevei sorakoznak, akik sokat tettek Rákosszentmihály sportjáért."
Nem tudom miért nevezi a cikk írója áldozatoknak, a hősi halottakat. A Rákosszentmihály sportjáért sokat tevőknek külön emlékművet emeljenek, ha nagyon akarnak! Ne keverjük a szezont a fazonnal.Ha történetesen Janics Natasa Rákosszentmihályon is élt volna, akkor ő neve is ott díszlenék a hazájukért hősi halált haltak közt?
A mai hülye felfogás szerint (tisztelet a kivételnek) az első vh.-ban hősök a másodikban áldozatok voltak kizárólag. Több településen láttam a Zsidókat külön feltüntetni, mintha két embertípus lenne a világon: Zsidó és nem zsidó! Álljon már meg a fáklyás menet! Az első háborúban is meghalt mindenféle népcsoport, de nem tüntették fel őket külün-külön.
Olyan kirekesztés íze van az egésznek! Hol vannak a emberi jogvédők?

Jeges_ 2012.10.15. 21:55:47

@Urmanczy: véleményem szerint nem kisebbítem azzal a fent felsorolt személyek érdemeit, ha áldozatoknak nevezem őket - hiszen az életüket áldozták azzal, hogy hősi halált haltak. Nyilván más posztokban hősi halottakról írok, de semmiféle megkülönböztetés nem állt szándékomban.
Az pedig, hogy egy másik emléktábla is található az emlékmű közelében, és erről említést teszek, nem tudom, miért okoz ekkora fennakadást. A posztokban igyekszem körülírni az emlékművek jellegét, környezetét - ez az alól ez sem kivétel.
Az, hogy egy emlékmű milyen formában emlékszik meg hőseiről, vagy a civil áldozatokról, azt hiszem egy teljesen más kérdés. Jelen oldal az első világháborúval foglalkozik, nem a másodikkal, így ez a kérdés, melyet a hozzászólás második felében felvetettél, nem merült fel. Nem is látom be, mi köze lenne akár ehhez a poszthoz, akár másikakhoz. Azt azonban szeretném tisztázni, hogy a blog nem tere az ilyen jellegű kérdések feszegetésének, se pro, se kontra. Kérlek, hogy ezt vedd figyelembe, amikor ilyen felindulásból írsz hozzászólást. És mielőtt még meggyanúsítanál azzal, hogy nem engedlek kifejteni a véleményed, csak arra hivatkozhatok, ez egy kegyeleti alapon működő honlap, nem pedig egy politikai jellegű fórum.
süti beállítások módosítása