Ilyen nincs még egy
2009. november 11.
Olyan emlékmű, mely kizárólag az első világháborúban hősi halált halt sportolók neveit tartalmazza, az egész országban csak egy helyen, Rákosszentmihályon található. Ez az emlékmű a kerületi önkormányzat és a civilek összefogásával november 6-án végre méltó körülmények közé került.
A Csömöri út nyári felújítása miatt megváltoztatták a bejárást a Metró RSC sporttelepére. A korábbi, János utcai kaput bezárták, helyette a Csömöri út felől nyitottak egy újat. Így viszont a nagyközönségtől elzárt helyre, a sporttelep egy eldugott zugába került a szentmihályi sportemlékmű. Szatmáry László helyi képviselő már júniusban kezdeményezte a szobor kiszabadítását. Ötletét az önkormányzat a szeptemberi ülésén megtárgyalta, majd a beruházás támogatását is megszavazta.
– A 11 millió forintos beruházásból nemcsak kiszabadítottuk a szobrot, hanem a környezetével együtt felújítottuk – mondta Szatmáry László. – A szobor talapzatára visszakerült az a 45 név, mely az 1922es felállításkor is rajta volt (a 70es években a KÉV Metro KISZ-esei egyszerűen lefalazták a neveket). A szobrot 1983-ban a helyi civilek rendbe hozták, de az eredeti nevek hiányában azon emberek, családok nevét örökítették meg a talapzaton, akik a helyi közösség szerint Szentmihály sportjáért sokat tettek. Most ezt az emléktáblát a szobor mögötti emlékfalon helyeztük el, és nyitottunk egy új emlékfalat, amelyre a jelen és a jövő nagy sportbarátainak a neve fog majd felkerülni. Hogy kinek a neve kerül majd az emlékfalra, arról egy hamarosan megalakuló kuratórium dönt majd. November 6-án a felújított emlékmű és emlékfal avatását a kerületi önkormányzat, a helyi sportegyesületek és civil szervezetek mellett a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Olimpiai Akadémia képviselői is megtisztelték jelenlétükkel.
Helyi Téma Online
(Személyes megjegyzés: kissé túlzónak tartom, hogy a cikk írója „egyediként” állítja be a rákosszentmihályi emlékművet, hiszen más, sportolókkal kapcsolatos emlékművek is akadnak. Korábbi posztomban mutattam be a mostoha sorsra kárhoztatott margitszigeti evezős egyesületek emlékműveit, és Vácott is látható egy hasonló, evezősök számára állított emléktábla. Ez azonban nem von le semmit a rákosszentmihályi sportolók emlékművének szépségéből.)
Az emlékmű:
A János utca és a Csömöri út sarkán egy szépen kialakított téren áll Rákosszentmihály sportolóknak szentelt első világháború emlékműve. Központi része egy talapzaton álló dombormű, amely egy, koszút tartó focistát ábrázol. A talapzaton az első világháborús áldozatok neve olvasható. Oldalt két emléktáblán azon személyek nevei sorakoznak, akik sokat tettek Rákosszentmihály sportjáért.
A talapzaton olvasható 45 név a következő:
„Elesett hőseink”
Badics Sándor, Bartos Dezső, Birkmayer Gyula, Bollner Ákos, Böhm Sándor, Burghardt Károly, Csávolszky Ferenc, Demecki Sándor, Drobni Viktor, Fehér Imre, Finta Ferenc, Gaukel Kálmán, Gonczlik Arnold, Gonczlik Pál, Gruber Ferenc, György Lajos, Hedvig László, Kalina István, Kiss Rezső, Klier Lajos, Kocsis Pál, Kormos István, Kurt Ilik, László József, Lencz György, Menich József, Nagy István, Novacsek János, Oldal Géza, Orsay Miklós, Pareisz János, Paulheim Elek, Pálfi Ádám, Petrák Sándor, Piszkacsek Ferenc, Prenoszil Béla, Reiszky Ferenc, Réti Zoltán, Schirger Henrik, Skaba Ferenc, Szabó Gáspár, Szeidler Tivadar, Zink Jakab, Zink János, Zsuffa Kálmán.
Rákosszentmihályi I. világháborús emlékmű nagyobb térképen való megjelenítése
Kommentek