Az alábbi felhívásra szeretném irányítani Kedves Olvasóink figyelmét:
Az első világháborús projekt
A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum első világháborús projektiroda elsődleges célja és feladata a több mint négy évig tartó első világháború századik évfordulójáról történő méltó és színvonalas, szakmailag korrekt és tárgyilagos megemlékezés.
A megemlékezés-sorozat célja, hogy a magyar és a külföldi közvéleménnyel megismertesse az első világháborús magyar szerepvállalás valódi súlyát és mértékét.
A Hadtörténeti Múzeum hat termes állandó kiállítással, valamint több ország együttműködésével megvalósuló múzeumvonattal emlékezne meg a háború eseményeiről. A szerelvény jelentősebb részét a korabeli vagonokból állítanánk össze. A Duna folyamot kihasználva készülhet egy a folyón végighaladó kiállítás. A fő részét a Lajta monitor, az Osztrák-Magyar Monarchia legrégebbi 1871-ben gyártott folyami hadihajója biztosítaná. A hajón a múzeumvonathoz hasonlóan kiállítást rendeznénk be. Hozzá kapcsolódó bárkán a haditechnikai eszközöket mutatnánk be.
Azokra a területekre, ahová sem a vonat, sem a hajó nem jut el, vándorkiállításokat tervezünk.
Egy Budapesten létrehozandó haditechnikai parkban a világháborús műtárgyak bemutatásával ismertetjük meg a korabeli haditechnikai eszközöket.
A Hadtörténelmi Levéltár az első világháborúban hősi halált halt magyar katonák (számuk kb. 600.000 fő) megközelítőleg teljes számítógépes adatbázisát állítja össze, amelynek elkészülte után a családfakutatók és az érdeklődő nagyközönség számára hozzáférhetővé válnak a személyi adatok. A Levéltár az őrizetében található világháborús válogatott típusdokumentumokat tartalmazó kötet megjelentetésével is hozzájárul az 1914-18 közötti időszak jobb megismeréséhez.
A Hadtörténeti Intézet Magyarország és a magyar katonák világháborús szerepvállalását több, tudományos igényű, magyar és idegen nyelven kiadott publikációban foglalja össze. Mindeddig hiányzó kézikönyveket, így az első világháborús osztrák-magyar altábornagyok életrajzi lexikonát, valamint egy első világháborús kronológiát jelentet meg. A 2014-18 között évente megrendezésre kerülő nemzetközi konferenciákon a magyar hadtörténelem fontos világháborús csomópontjainak vizsgálatával gyarapítja a szakmai és érdeklődő közönség ismereteit.
A Hadtörténeti Könyvtár a birtokában lévő első világháborús alakulattörténetekből egy DVD vagy online formában elérhető digitális adatbázis összeállításával, illetőleg a volt magyar királyi honvéd gyalogezredek egykori helyőrségeiben könyvtári vándorkiállítások rendezésével járul hozzá a centenárium sikeres megünnepléséhez.
Akinek az I. világháborúval kapcsolatos bármilyen irat, plakát, fotóanyag, tárgyi emlékanyag áll rendelkezésére, kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot:
Dr. Balla Tibor alezredes 1-325-16-00/44-081
balla.tibor@mail.militaria.hu
Kommentek