A település története:
Örvény közvetetlenül a Tisza partján fekvő Árpád-kori település, mely az oklevelekben Ewren, Ewrem (Örem) alakban már 1261-ben előfordult az egri püspökség részére kiadott megerősítő oklevélben, mint a püspökség ősi birtoka.
1417-ben, 1494-ben is, az egri püspökség birtokai között tüntették fel.
Örvény egykor jelentős helység volt, vámszedési joggal és külön hajóval is bírt, mely a Tisza áradásai alkalmával a közlekedés fenntartására szolgált, erre vonatkozik a Hajóútja helynév, mely a püspöki birtoknak a része volt, és amely felé az áradáskor a hajó járt, innét vette tehát e birtokrész a Hajóútja nevet, de e név emléke csupán az oklevelekben maradt fenn, jelenleg e nevet sem birtok, sem határrész nem viseli.
Az 1552 évi adóösszeírás az egri püspök birtokaként említette, ekkor 4 portát vettek itt fel. Kevéssel ezután elpusztult, és csak 1553–1554-ben kezdett újra felépülni.
Az 1564-es adóösszeírásban 12 portával szerepelt, 1612-ben pedig Mező János és Török Bálint birtokaként volt említve.
1693-ban Török Ferenc és Rácz Péter birtokában volt, később pedig visszakerült az egri püspökség birtokai közé.
1804-ben, a kassai püspökség felállítása után a kassai káptalan birtoka lett, és a püspökségnek 1848-ig volt itt is földesúri joga, és később is a kassai káptalan volt a helység legnagyobb birtokosa.
Az település közelében, 1848-49-es forradalom és szabadságharc alatt, 1849 július 27-én Korponay ezredesnek Örvény és Tiszafüred között felállított csapata és az oroszok között, véres összeütközés volt. A túlnyomó számú orosz had, elűzve a magyar csapatokat, átkelt a Tiszán és Hajdúhadház felé vette útját.
A tiszafüred-vidéki halászat központja Örvény volt, ahol a Lővey testvérek bérelték az egész hevesmegyei tiszai halászatot.
Örvény határban, a kassai káptalan birtokán, a régi község és a régi templom romjai még a 20. század elején is láthatók voltak.
1910-ben 696 magyar lakosa volt. Ebből 657 római katolikus, 36 református volt.
A 20. század elején Heves vármegye Tiszafüredi járásához tartozott.
A település neve 1903-ig Örvény vagy Tisza-Örvény volt, a községnevek törzskönyvezése során hivatalosként az Örvény nevet állapították meg a számára (1903. évi 23.197 számú belügyminiszteri rendelet). 1951-ben neve Tiszaörvény lett, 1966-ban pedig Tiszafüredhez csatolták.
Forrás: wikipedia.hu
Az emlékmű:
Tiszaörvény I. és II. világháborús emléktáblája a katolikus templom oldalán látható. A település 28 főt veszített el a nagy háborúban.
1914-1918
Meghaltak, hogy mi éljünk!
Bakos JózsefBakos Miklós
Bárdos József
Bohács Béla
Bukta Aladár
Bukta István
Csesznok Bertalan
Csesznok Béla
Csesznok B. Kálmán
Csesznok Flórián
Cesznok Péter
Fazekas Mátyás
Juhász Géza
Juhász Károly
Kakuk István
Képes József
Kohári András
Kohári Lajos
Kohári Márton
Mályi Béla
Nagy János
Novák János
Pászti Tamás
Pázsit Béla
Szabó Árpád
Szőke János
Tasi Rudolf
v. Tóth Sándor
Tiszaörvényi I. világháborús emlékmű nagyobb térképen való megjelenítése
Kommentek